איגוד הכירורגים בישראל
מבנה המערך הסיעודי כירורגי

הצוות הסיעודי במחלקה הכירורגית כולל אחיות, כוח עזר מיומן ולרוב מתנדבת שירות לאומי.

צוות האחיות אחראי על אבחון סיעודי, טיפול, הדרכה והכוונה של המטופל ומשפחתו לאורך כל תקופת האשפוז ולקראת שחרור.

כוחות העזר מסייעות לאחיות בטיפול הסיעודי הבסיסי ואחראיות על חלוקת ארוחות.

מתנדבות השירות הלאומי, במידה והמחלקה זכתה שהן יוספו לכוח האדם במחלקה, מסייעות לצוות הסיעודי בעבודה השוטפת.

הוראה והדרכה: סטודנטים לסיעוד מצטרפים במהלך שנות לימודיהם ומשתתפים בפעילות השוטפת של המחלקה תחת פיקוחן של מדריכות מביה"ס לסיעוד ואחיות המחלקה.

אנשי הצוות שמים דגש על מתן מידע עדכני בכל הנוגע להליכים הצפויים למטופל במהלך האשפוז תוך שמירה על אווירה תומכת וכבוד הדדי.

המחלקה הכירורגית עובדת בד"כ בשיתוף פעולה עם צוות רב מקצועי הכולל:

מזכירה המטפלת בנושא הרשומה הרפואית, תיאום פגישות ומענה לשאלות המאושפזים.

צוות פיזיותרפיה הפועל על פי הנחיות הצוות הרפואי מדי בוקר בזמן הביקור.

העובדת הסוציאלית מתמקדת במתן סיוע רגשי ומתן מידע למטופל ומשפחתו בנושא זכויות, תוכנית שחרור ושיקום תוך יצירת קשר עם קופות החולים.

הדיאטנית מסייעת ומטפלת בצרכים התזונתיים של המאושפזים במחלקה.

דגשים ועשייה ייחודית במחלקה הכירורגית:

מתן הדרכת למטופלים לקראת הניתוח בהתאם לניתוח או לפי המחלה הכירורגית.

מתן הדרכת מטופלים לקראת שחרור מהמחלקה.

הדרכת מטופלים במצבים כירורגים שעלולים להמשך זמן ממושך, כגון: נקזים, קולוסטומיה, אילאוסטומיה ופצעי לחץ.

דגש על טיפול בפצעים שונים באמצעים חדישים במטרה לקצר את זמן ההחלמה ולרווחת המטופלים

הדרכה בנושא זיהומים ודרכי הדבקה המיועדת לצוות המחלקה והמטופלים.

באגף הכירורגי פועלות אחיות, הממלאות תפקיד של "מתאמות" בתחומים שונים (שד, סטומה, כאב, השתלות אברים, טראומה).

האחיות האחראיות, בנוסף לתפעול יומיומי, פועלות לפיתוח והעצמה של המשאב האנושי, לשם חיזוק תחושת שביעות הרצון והשייכות ומבצעות בקרה שוטפת של העשייה הסיעודית.

האחיות כאמור אחראיות על הטיפול הסיעודי. האחיות עובדות במשמרות בנות 8 שעות כל אחת. בעת החלפת המשמרות עוברות האחיות מהמשמרת היוצאת ומהמשמרת הנכנסת ליד כל מטופל ומטופל על מנת להעביר פרטים ולעדכן מצב המאושפזים.

במשמרת הבוקר האחיות מתחלקות לשני צוותים. בראש כל צוות עומדת אחות מוסמכת האחראית על ניהול הטיפול ומפקחת על עבודת הצוות.

הטיפול הסיעודי כולל חבישות, תרופות, טיפולים שלאחר ניתוח ועוד. האחיות מאבחנות ומזהות את צרכי המטופל ופועלות בהתאם, מדריכות ומכוונות את המטופל ואת בני משפחתו לפני הניתוח ולאחריו, במהלך האשפוז ולקראת השחרור.

אם יש לחולה או לבני משפחתו שאלות, ניתן לפנות עמן לאחיות המטפלות בך. כן ניתן לפנות לאחות האחראית, הנמצאת במחלקה בדרך כלל בשעות  לפי תאום איתה. לאחר השחרור ניתן לפנות לאחות האחראית בטלפון שבתחנת האחיות.

בסופי שבוע ובחגים צוות האחיות מצומצם מהרגיל. יחד עם זאת, האחיות עושות ככל יכולתן להיענות לכל פנייה.

הסטודנטים/ות לסיעוד אל צוות האחיות מצטרפים/ות במהלך שנת הלימודים סטודנטים/ות לסיעוד, המשתתפים בפעילות השוטפת של המחלקה, תחת פיקוחן של המדריכות מביה"ס לסיעוד ושל אחיות המחלקה.

כוחות עזר - עוזרות לאחיות בטיפול הסיעודי הבסיסי השוטף ובחלוקת מזון ושתיה.

פיזיותרפיה - במחלקה פועל בשעות הבוקר צוות פיזיותרפיסטים, הפועל לפי הנחיות הצוות הרפואי. הטיפול מתבצע בתום ביקור הרופאים, מדי בוקר.

עובדת סוציאלית - תפקידה מתמקד במתן סיוע ותמיכה רגשית במטופל ובבני משפחתו. הטיפול כולל מעקב יומי אחר מצב החלמתו של המטופל וקשר קבוע עם בני משפחתו, הדרכה בנושא זכויותיו, הכנת תכנית שחרור לקליטת המטופל בבית או במסגרת שיקומי, תוך יצירת קשר עם קופת החולים המבטחת.

דיאטנית - תפקידה להתאים את המזון בצורותיו ובהרכביו השונים למטופל ולהדריך את המטופלים (בעיקר אלה הסובלים מהשמנת יתר) לפני שחרורם בדרכי התזונה האידיאליות במצבם הנוכחי ועד לביקורת הרפואית הבאה.

מזכירת המחלקה - בין תפקידיה היא מטפלת בנושא הרשומה הרפואית, תיאום פגישות עם צוות המחלקה ומענה לשאלות המאושפזים.

מזכירת המרפאה הטרום ניתוחית - מתאמת את כל התורים למטופלים המוזמנים למרפאה הטרום-ניתוחית.  

מתנדבת שירות לאומי - מסייעת לצוות הסיעודי בנושאים מנהליים שוטפים.

חלוקת תרופות - במסגרת האשפוז מתקיימת חלוקת תרופות פעם או פעמיים ביום.

לתשומת לבך, אין ליטול תרופות באופן עצמאי, גם כאלה שאת/ה נוטל/ת בבית באופן קבוע. חשוב להביא פנקס / דו''ח תרופתי מעודכן. יש לידע את הצוות הרפואי בתרופות הניטלות באופן קבוע. כן, עם אשפוזך יש לדווח לצוות הרפואי על כל רגישות לתרופות כלשהן.

הכנה לניתוח - מגוון הפגיעות והמחלות הדורשות התערבות ניתוחית הוא גדול. הדרכה והסבר מלא על טיב הניתוח ועל הסיבוכים והסיכונים האפשריים בעקבותיו תינתנה ע"י כירורג מהמחלקה ובהמשך ע"י הרופא המרדים.

בניתוח מתוכנן, יינתן הסבר למטופל ולבני משפחתו ערב הניתוח. לאחר שהמטופל הבין את ההסבר, יחתום על טופס הסכמה לניתוח, וכך יעשה גם בפגישתו של המטופל עם המרדים.

בניתוח דחוף, המטופל יקבל הסבר ויחתום על הסכמה בהתאם למצבו הגופני והנפשי.

בדיקות מיוחדות - במצבים שונים במהלך האשפוז מתעורר לעתים צורך בבדיקות המבוצעות ע'י מכונים הנותנים שירות למחלקה (מכון הרנטגן, המכון לרפואה גרעינית, מכון הלב, המכון הגסטרואנטרולוגי ועוד). לעתים, עקב עומס יתר במכונים אלה, יש להמתין מעל 24 שעות עד לביצוע הבדיקה.

בכל מקרה, כוונת המחלקה היא להשלים את כל הבדיקות הנחוצות ולקבל מידע קדם-ניתוחי מירבי על מצב המטופל, ולהבטיח כי ביכולתו לעמוד בניתוח הנדרש תוך מינימום סיכונים וסיבוכים. במקרים חריגים נדחית הבדיקה למרות שנקבעה למועד מסוים, עקב בדיקות דחופות אחרות שעל המכון לבצע באופן מיידי.

ארוחות וזמני חלוקתן - הארוחה מסופקת למטופל על פי מצבו הבריאותי. בנוסף למטופלים שיקבלו מזון רגיל או נטול מלח, יהיו מטופלים שיוזנו דרך צינור, ישירות למערכת העיכול, ואחרים שיקבלו את חמרי המזון בצינורית לתוך הוריד.
אם קיימת רגישות למזון מסוים יש ליידע את הצוות הרפואי בכך.
לפני בדיקות דם, בדיקות מיוחדות או ניתוח, תידרש/י להישאר בצום במשך 6 שעות לפחות. יש להישמע להוראות הצוות הרפואי על מנת למנוע דחייה של בדיקה או ניתוח.
לרוב שעות הארוחות הן:
בוקר: 08:00-08:30
צהריים: 12:00-12:30
ערב: 17:30-18:00

ברוב המרכזים הרפואיים מתקיימת שמירה קפדנית על כשרות. יש להימנע משימוש בכלי האוכל של המרכז הרפואי למזון שהובא מבחוץ.

סיום אשפוז - הודעה על שחרור המטופל תינתן במהלך 24 השעות שלפני השחרור, על מנת לאפשר זמן התארגנות למטופל ולמשפחתו. השחרור נעשה עד שעות הצהריים.
עם השחרור יקבל המטופל מכתב שחרור ובו פירוט מהלך אשפוזו, כולל ניתוחים וטיפולים שעבר. הנחיות להמשך הטיפול יינתנו בכתב ובעל-פה. מרשמי תרופות יינתנו לפי הצורך.
במקרים מסוימים יקבל המטופל הדרכה מקצועית של אחות-מתאמת, למטופלים לאחר ניתוח לקיצור קיבה – הדרכת דיאטנית ועוד.
את מכתב השחרור יש להעביר לרופא המטפל בקהילה, על מנת לקבל בהמשך לטיפול במרכז הרפואי את הטיפול המיטבי על ידו. רצוי לשמור צילום של מכתב השחרור.