איגוד הכירורגים בישראל
מסלול בחירת רופא (מב"ר)

יתרונות הנהגת שר"פ מוסדר בבתי חולים ציבוריים
מאת פרופ' מיכאל קראוס, מנהל השרות לכירורגיה אנדוקרינית במרכז הרפואי "הלל יפה" בחדרה,
ויו"ר לשעבר של איגוד הכירורגים בישראל
למאמר לחצו כאן


מהפכה: משרד הבריאות בעד רפואה פרטית בכל בתי החולים
במאמץ למנוע את בריחת הרופאים הבכירים מבתי החולים הציבוריים לאחר שעות העבודה תומך משרד הבריאות בהצעת חוק לאפשר בהם שירות רפואה פרטי משעות אחר הצהריים. מהשירות ייהנו כל בעלי הביטוח המשלים
אריק בנדר ודן אבן | 25/5/2009
לכתבה שפורסמה בעיתון מעריב לחצו כאן
http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/895/098.html


הצעת חוק: לאפשר בחירת מנתח בתשלום בבתי החולים הציבוריים
25.5.2009 מאת רוני לינדר-גנץ , TheMarker

הצעת חוק: רפואה פרטית בביה"ח
ח"כ ד"ר רחל אדטו הגישה הצעת חוק להכנסת שירות בחירת רופא בבתי חולים הציבוריים. ח"כ אדטו לדוקטורס: "השירות יציל את מערכת הבריאות הציבורית"
מאת: ליאת עיני, כתבת דוקטורס, 31/05/09
אסותא החדש נפתח: פלזמה ורום-סרוויס בכל חדר
חדרי אשפוז פרטיים, פלזמות אישיות עם אפשרות גלישה באינטרנט, עיון בתיק הרפואי והתקשרות עם האחות, רום סרוויס ומלווה אישי. היום יפתח בית החולים אסותא החדש, בהשקעה של מיליארד דולר ואחרי למעלה מ-30 שנה בהן לא נחנך בית חולים חדש בישראל. אבל לא כולם מאושרים מהמתחרה החדש והראוותן שקם ברמת החי"ל
מיטל יסעור בית-אור פורסם: 12.05.09, 00:05
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3714385,00.html
הרב יעקב ליצמן ל"הארץ": אני בא כדי לזעזע את מערכת הבריאות
סגן שר הבריאות הנכנס אומר כי בכוונתו לשים קץ לשלטון משרד האוצר במשרד הבריאות ולהקטין את "הבירוקרטיה הנוראה" במערכת. בין התוכניות של של סגן השר לשפר תחומים רבים, לרבות חידוש פעילות שירותי הרפואה הפרטיים (שר"פ) בבתי החולים הציבוריים. בתנאי שהרופאים יתחייבו לטפל גם בשר"פ ללא תשלום בחלק של החולים העניים.

ראיון ב"זמן הרפואה" עם הרב אברהם אלימלך פירר: להנהיג שר''פ בכל בתי החולים!

הרב אברהם אלימלך פירר הוא איש מסקרן. אם תרצו - תופעה מסקרנת. האיש הצנום, נעים ההליכות, יליד הארץ, בן העדה החרדית, קנה לעצמו מעמד של כבוד בקהילה הרפואית בישראל.  עמותת "עזרה למרפא", שבראשה עומד הרב פירר, מסייעת לחולים בנגישות לקבל סיוע רפואי, ומפעילה צי אמבולנסים ברחבי הארץ כדי לעזור לחולים להגיע למרכזים הרפואיים לקבל טיפול. נוסף לכך, הרב פירר הוא מוסד של אדם אחד המסייע לחולים במחלות נדירות וקשות למצוא מוקדים לטיפולים ייחודיים, בישראל ומחוצה לה, ובמקרים רבים מסייע בהצלת חיים. בכל יום בשעות 11:30-12:30 משיב הרב בקו טלפון פתוח לעשרות בני אדם הזקוקים, לעתים באורח נואש, לסיוע רפואי דחוף. לאחר מיון של הקריאות הוא משוחח עם הפונים. לעתים אפשר לסייע באמצעות הטלפון, אך במקרים רבים הסיוע מחייב פגישה בלתי אמצעית, שרצוי להביא אליה את תוצאות הבדיקות האחרונות.

הרב פירר מעיין בנתונים, מנתח אותם במומחיות רבה, וממליץ על המשך הבדיקות או הטיפול בישראל ולפי הצורך גם בחו"ל.

הקשרים שלו עם המרכזים הרפואיים בארץ ובעולם הם סיפור בפני עצמו, ולעתים קרובות הם זוכים לתואר "מדהים" גם מרופאים בכירים. תגובות דומות מקבל הרב מרופאים בכירים גם על ידענותו בתחומי הרפואה. האיש הזה, הם אומרים, יודע ומבין ברפואה כאחד הרופאים הבכירים במערכת.

האם יש מקום להפעיל בישראל שירותי רפואה פרטיים בבתי החולים הממשלתיים, או שיש להפסיקם, כפי שתובעת למשל קופת חולים "כללית"?

דעתי לגבי השר"פ ולגבי הפעלתו בבתי החולים הממשלתיים - דעה שכבר הבעתי בהזדמנויות שונות - היא חיובית מאוד, אולם זאת בתנאי שהשירות הזה יהיה כפוף לנהלים שאפרט בהמשך. תמיכתי בשר"פ אינה מוגבלת להנהגתו בבתי החולים הממשלתיים. אני סבור שיש מקום להנהיג שר"פ בכל בתי החולים, שאם לא כן תתפתח בעיה קשה של נטישה ומעבר של רופאים מבתי החולים שאין בהם שר"פ לבתי החולים שיפעל בהם השר"פ. להערכתי, מהנהגת שר"פ בבתי החולים הממשלתיים ייהנו החולים, בתי החולים, ובסופו של התהליך - גם הרופאים.

בהקשר ליתרונות שיהיו בהפעלת השר"פ בבתי החולים הממשלתיים - המשך לקרוא כאן. (כרך 1, גיליון 3 ,אפריל 2002, מנחם פרידמן)


זכות הבחירה
הפעלת שירות בחירת רופא בבתי החולים הציבוריים תשפר את איכות הרפואה, ולא תהווה נטל כלכלי על המדינה.

כתבה מאת פרופ' מיכאל קראוס, יו"ר איגוד הכירורגים בישראל, "הארץ", ספטמבר 2007


אחרי הבוררות - לקראת המשך המאבק
סקירת המצב שניתנה ע"י פרופ' בלשר יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל, מצביעה על כך שהר"י תמשיך ותעלה על סדר היום של מערכת הבריאות שורת המלצות של ועדת אמוראי, שבהן נמנעו הבוררים לדון.

בראש הרשימה: התקינה במערכת הבריאות והנהגת שר"פ בבתי החולים הציבוריים.
לפתיחת קובץ PDF


מנהיגי ציבור משתתפים בתוכנית ערוץ הכנסת ותומכים בהנהגת השר"פ בבתי החולים הציבוריים מתוך ההכרה שכך תימנע קריסת בתי החולים הציבוריים.

מר מידד גיסין שהוא נציג "צרכני הבריאות בישראל" (צב"י), שבעבר התנגד להכנסת השרותים הפרטיים לכותלי בתי החולים הציבוריים, כיום כן תומך בהכנסת השר"פ לבי"ח ציבוריים, בתנאי שהמדינה תכסה על השיעור הקטן של המבוטחים שהם ללא ביטוחים משלימים (פחות מ30%), והוא מבין כעת שזה יוכל להציל את בתי החולים הציבוריים מקריסה.

ד"ר רחל אדטו שהיתה סמנכלי"ת בבי"ח שע"צ וכיום חברת כנסת, גם היא תומכת ומבינה את כל היתרונות במתן האפשרות לציבור לבחור את רופאיו.

השיחה התקימה בין משתתפי התוכנית "שוברים כלים" בערוץ הכנסת 99, עם רוני מילוא וד"ר מינה צמח ממכון דחף (12.4.2009).

השר"פ הותיק בבית החולים הדסה ירושלים - כמודל לאימוץ

 העקרונות המנחים את "הדסה" בהפעלת השר"פ זה 50 שנה אומצו על ידי היועץ המשפטי לממשלה כקווים מנחים להפעלת רפואה פרטית אשפוזית בבתי החולים. המערכת האשפוזית במדינת ישראל מבוססת על בתי חולים ממשלתיים, בתי חולים של שירותי בריאות "כללית" ובתי חולים ציבוריים. לעומתם, מספר המיטות האשפוזיות בבעלות פרטית הוא קטן ביותר. בעשורים האחרונים התרחשו כמה תהליכים במערכת הבריאות בישראל:

 - חל שיפור מתמשך בתשתיות בתי החולים הכלליים, תוך הגדלת מספר המיטות והכנסת טכנולוגיות חדישות ביותר. במקביל, מספר המיטות בבעלות פרטית מצומצם, ומגוון השירותים הרפואיים הניתנים במסגרת זו מוגבל.

- החברה הצרכנית בישראל הפכה להיות משוכללת יותר, תופעה שלא פסחה גם על שוק הבריאות: האזרח רוצה להיות מעורב יותר בתהליך הבחירה של המוצרים הפרטיים והציבוריים שהוא צורך.

- התפתח שוק גדול ומגוון של ביטוח בריאות, המאפשר לבחור רופא הן במסגרת קופות החולים (ביטוחים משלימים) הן במסגרת חברות הביטוח הפרטיות. לפי הנתונים הקיימים היום, יותר מ- 70 אחוז מאזרחי ישראל מחזיקים ביטוח רפואי בנוסף לביטוח הבריאות הממלכתי. ביטוח רפואי זה מאפשר לבחור את הרופא המטפל.

- נוצר פער גדול מאוד בין הביקוש לרפואה פרטית אשפוזית לבין ההיצע הקיים בבתי החולים הפרטיים ובבתי החולים בירושלים, המפעילים שר"פ זה חמישה עשורים.

- הלחצים הכלכליים במערכת הבריאות ושיפור הניהול של בתי החולים הגבירו את החשיבה הכלכלית והעסקית של בתי החולים, תוך ניסיון למצוא מקורות כספיים נוספים לחיזוק הרפואה הציבורית בישראל.

כבר יותר מעשור שנושא הרפואה (האשפוזית) הפרטית בישראל במסגרת בתי החולים הכלליים שאינם פרטיים נמצא באינטנסיביות על סדר היום הלאומי. בעקבות התהליכים הנ"ל גבר העניין הציבורי בנושא ובדרכים השונות להתמודד עימו. ההתפתחות האחרונה היא הגשת חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה לשר הבריאות בחודש פברואר 2002.

בהקשר לפרוט בדבר ההסכם עם הדסה משנת 1957  - המשך לקרוא כאן.
(כרך 1, גיליון 3 ,אפריל 2002, פרופ' שלמה מור יוסף)


"מיידוף היה הקש האחרון":

מנכ"ל הדסה מספר על השנה שבה איבד בית החולים 90 מ' ש' בהונאה הגדולה של ברנרד לורנס מיידוף. מבין הפתרונות למצוקה הכלכלית שאליה נקלעו באחרונה, והדבר היחיד שיכול לבלום את המגמה הזאת ביתר בתי החולים, הוא לאשר לבתי החולים הציבוריים לבצע שר"פ (בחירת מנתח בבית חולים ציבורי - רל"ג). הרי כיום ל-80% מהאוכלוסייה יש ביטוח משלים, אבל הם יכולים לממש אותו רק בבתי חולים פרטיים.

"בהדסה אנחנו חיים יפה מאוד עם הדגם הזה (בתי החולים הציבוריים-פרטיים בירושלים, הדסה עין-כרם ושערי צדק, הם היחידים שרשאים להציע בחירת מנתח - רל"ג), ורואים שהניצול של התשתית הציבורית טוב גם לחולה וגם לבית החולים ששומר על ההכנסות שלו.

"הרי לא ייתכן שהמערכת הציבורית תשקיע כל כך הרבה בטיפוח ובהכשרה של רופא, וברגע שהוא הופך לשם דבר הוא הולך לנתח במקום אחר. אנחנו יודעים יפה מאוד שהקניין הרוחני שייך לארגון, אבל כשרופא שטיפחתי במשך שנים הולך לנתח במקום אחר, הוא לא לוקח איתו את הקניין הרוחני שפיתח בארגון?"

מאת: רוני לינדר-גנץ -  דהמרקר 14.4.2009